A A A K K K
для людей із порушенням зору
Деражненська громада
Рівненський район, Рівненська область

СОЛОМКА

Коротка історія населеного пункту:

Село Соломка розташоване поміж лісами. Неподалік села є став та протікає річка Жильжанка.  До села Деражне – 16 км, до найближчої залізничної станції  Клевань – 25 км, до обласного центру міста Рівне - 35 км. Дворів – 30, жителів – 56.

Село колись називалось Фрідріхсдорф, Глеваха, Гончариха.

У 1906 році село Соломка  входило до Кустинської волості Рівненського повіту Волинської    губернії. Дворів було 78, мешканців 311. Згодом село входило до Олександріївської волості. Вже у радянський період село Соломка було приєднано до Дюксинської сільської ради, а нині у        Деражненській громаді. В селі є Дім Молитви та ФАП, клуб не працює, магазин і школа          відсутні. 

Колишня Німецька колонія Фридрихсдорф / Friedrichsdorf перебувала в Рівненському повіті   Волинської губернії, нині Рівненський район. Заснована 1870 р.  В 1910 році проживало 510 жителів серед них  25 німецьких дворів. В 1927 німців було 80% від загального населення. До 1940 року практично всі німецькі жителі виїхали в Німеччину. А їхні будинки почали заселяти українці та білоруси з Гродненської губернії.

Поселення Фридрихсдорф можна умовно розділити на три частини: Колонія Соломка, Колонія Середнє Соломка, Колонія Накоти. Хоча цей поділ умовний. Адже на старих картах часів Російської імперії назва «Фридрихсдорф», можливо, відноситься тільки до Соломки (Гончариха), що може підтверджувати своєрідна дужка.

Заснована колонія Фридрихсдорф була в ХІХ столітті в досить несприятливому для подальшого розвитку населеного пункту місці. Ґрунт піщаний, навколо ліс. Домогтися гарного врожаю було куди важче, ніж на чорноземах. Але частина землі, саме там де була колонія Середня Соломка з хорошим ґрунтом для обробітку.

На околиці села Соломка є значні поклади глини. З архівних джерел відомо, що жителі займалися гончарством. На сьогодні даний промисел у занепаді, фахівці відсутні. У радянський період неподалік Соломки добували торф.

6 листопада 1943 року живими спалили до 70 жителів села Серднє (Соломка), спалено 40 хат.  На місці, де спалили людей у клуні встановлений хрест. До наших днів збереглося лише поселення Соломка - сьогодні це маленьке село, а Накоти і Соломка Середнє потонули в лісі. Однак, ознаки існування тут колонії залишилися до нині. 

Походження назви села Соломка:

Існує кілька версій походження назви села Соломка. Соломка, яке походить від номінального «солома» зі значенням «стебла хлібних злаків без зерен, що залишаються після обмолоту». За іншою, назва походить від язичного імені “Соломка”, такі імена були розповсюджені до християнства Русі.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь