Історія с.Дюксин

За 45 км. Від Костополя розкинулося надгоринське село із загадковою назвою Дюксин. За народними оповідями село було засноване двома братами, які мовляв, після довготривалого плавання зупинились тут при високому березі Горині для відпочинку. Оглянувши мальовничу околицю, вирішили осісти. Невдовзі появився малий хутірець, який назвали Дюксином, оскільки у ньому проживали дюксинці – знамениті мисливці і риболови.

Інша легенда твердить, що засновником села є сім’я Дюка, який заснувавши свій хутір, піклувався про нього, пізніше його справу продовжив син. За оповідями людей саме на честь Дюка і його сина, назвали село.

Перша письмова згадка про село – 1577 р. В одному з актів говориться що Дюксин (Дюкшин) разом із іншими поселеннями Жуківської волості (Новоставом, Кругами, Сухівцями…) переходить до Януша Заславського, якому дано право судити і страчувати селян. 1587 р. село згадується під назвою Доксин Жуківської волості, як маєток Луцького старости князя Олександра Пронського, сина Фрідріха Пронського, засновника міста Берестечка.

У новіших записах Дюксин фіксується у сучасні й формі, але зрідка з паралельними утворами, типу Доксин, Дуксин, тобто з різними кореневими голосними («о», «у»). Назва населеного пункту має в основі особову назву Дюкса (Докса, Дукса). Значення якої нам точно не відоме, хоч є підстави вважати, що маємо справу з можливим литовським прізвищем, оскільки легко асоціюється з прибалтійськими, західнобілоруськими географічними назвами, типу «Дуксти» - поселення Ковельської губернії, а також містечко, село, річка в околиці Вільнюса. У литовській мові слово «дуксас» означає «зітхання», «охкання».

З історії: 1569 р. – відбувся об’єднаний польсько-литовський сейм. За Люблінським трактатом Польща і Литва утворювали нову державу – Річ Посполита. До Польщі приєднувались Волинь, Поділля, Київщина. Король видав православній шляхті гарантії рівності прав з католиками. 1569 р. – здійснено перепис вільних земель у трьох українських воєводствах, король почав роздавати їх польській шляхті. За литовським статутом селяни остаточно закріпачувались, що і затверджено в акті1587 р.

Польсько-литовська термінологія нам ніби підказує, що село Дюксин появилось десь у ХV – XVI століттях.

Отже, Дюксин – це відособова назва, утворена в ХV – XVI століттях, яка символізує прізвище засновника чи власника поселення.