A A A K K K
для людей із порушенням зору
Деражненська громада
Рівненський район, Рівненська область

ДЮКСИН

Коротка історія населеного пункту:

Село Дюксин розташоване за 28 км від міста Рівне в північно-західному напрямку. Повз нього протікає річка Горинь. У центрі села на поверхню б’ють джерела. Це місце носить назву Криниця. До села Деражне – 3 км., до найближчої залізничної станції у смт. Клевань – 12 км,                Дворів –727, жителів – 1239.

Перша письмова згадка про село Дюксин датується  1446 роком. За переказами старожилів та архівними документами село було в урочищі Лука. Приблизно у ХVІ столітті Ян Сапіга побудував нове село поблизу Криниці, де раніше був хутір Чорне.

Дюксин перебував у власності магнатських родів: Острозьких Голованів, Дорогостаїв, Сапіг, Ходкевичів, а також кількох поміщиків. Слід додати, що свого часу село входило до складу Клеванського князівства. Навколо села є багато археологічних пам’яток серед яких: “Принжова гора” ХVIст. до н.е., пізньотрипільської, милоградської культури та періоду Русі; Урочище Лука — пам’ятка милоградської культури, періоду Русі; “Зоськін горб” — період бронзи; та ряд інших пам’яток палеоліту, які знаходяться навколо Дюксина.

Перша згадка про церкву в селі Дюксин, датується 1605 роком. 1775 році є згадка про побудову нової Свято-Михайлівської церкви поміщиками Ходкевичами. Влітку 1943 року під час другої спроби каральними загонами німців село Дюксин і храм був спалений.  На сьогодні у селі на одному дворі два православні храми різних патріархатів. Також у селі є 3 протестанські храми.

4-6 листопада 1943 року 300 жителів було жорстоко вбито під час каральної акції в урочищі Пугачівка поблизу Суського ботанічного заказника.

У селі був штаб УПА-Північ, згодом переміщений у Суський ліс поблизу села Борівка (нині не існує). Ще з часів Польщі підпілля ОУН містилося на хуторі Пеньки (Борівка) та Дюксин.

У селі зосередженні такі установи: магазини, школа, дитячий садок, відділення зв’язку, сучасна амбулаторія, два кафе та фермерські господарства.

У селі на честь відомого земляка Ніла Хасевича встановлений памятник та меморіальна дошка. Дюксинський ліцей носить ім'я Ніла Антоновича Хасевича, також центральна вулиця названа на честь Ніла Хасевича.

В селі народилося багато відомих особистостей серед яких: Ніл Хасевич, Валерій Опанасюк, Наталка Хасевич, Ольга Овдійчук, Леонід Рибачок та інші.

Походження назви села Дюксин. Існує декілька версій походження назви населеного пункту. За місцевою легендою, село заснували травники Дюк і син. Проте існує й версія, що назва могла піти від слова «dux», яке з литовської перекладається як «князь».

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь