Деражненська громада
Рівненський район, Рівненська область

ДЮКСИН

Коротка історія населеного пункту:

Село Дюксин розташоване за 28 км від міста Рівне в північно-західному напрямку. Повз нього протікає річка Горинь. У центрі села на поверхню б’ють джерела. Це місце носить назву Криниця. До села Деражне – 3 км., до найближчої залізничної станції у смт. Клевань – 12 км,                Дворів –727, жителів – 1239.

Перша письмова згадка про село Дюксин датується  1446 роком. За переказами старожилів та архівними документами село було в урочищі Лука. Приблизно у ХVІ столітті Ян Сапіга побудував нове село поблизу Криниці, де раніше був хутір Чорне.

Дюксин перебував у власності магнатських родів: Острозьких Голованів, Дорогостаїв, Сапіг, Ходкевичів, а також кількох поміщиків. Слід додати, що свого часу село входило до складу Клеванського князівства. Навколо села є багато археологічних пам’яток серед яких: “Принжова гора” ХVIст. до н.е., пізньотрипільської, милоградської культури та періоду Русі; Урочище Лука — пам’ятка милоградської культури, періоду Русі; “Зоськін горб” — період бронзи; та ряд інших пам’яток палеоліту, які знаходяться навколо Дюксина.

Перша згадка про церкву в селі Дюксин, датується 1605 роком. 1775 році є згадка про побудову нової Свято-Михайлівської церкви поміщиками Ходкевичами. Влітку 1943 року під час другої спроби каральними загонами німців село Дюксин і храм був спалений.  На сьогодні у селі на одному дворі два православні храми різних патріархатів. Також у селі є 3 протестанські храми.

4-6 листопада 1943 року 300 жителів було жорстоко вбито під час каральної акції в урочищі Пугачівка поблизу Суського ботанічного заказника.

У селі був штаб УПА-Північ, згодом переміщений у Суський ліс поблизу села Борівка (нині не існує). Ще з часів Польщі підпілля ОУН містилося на хуторі Пеньки (Борівка) та Дюксин.

У селі зосередженні такі установи: магазини, школа, дитячий садок, відділення зв’язку, сучасна амбулаторія, два кафе та фермерські господарства.

У селі на честь відомого земляка Ніла Хасевича встановлений памятник та меморіальна дошка. Дюксинський ліцей носить ім'я Ніла Антоновича Хасевича, також центральна вулиця названа на честь Ніла Хасевича.

В селі народилося багато відомих особистостей серед яких: Ніл Хасевич, Валерій Опанасюк, Наталка Хасевич, Ольга Овдійчук, Леонід Рибачок та інші.

Походження назви села Дюксин. Існує декілька версій походження назви населеного пункту. За місцевою легендою, село заснували травники Дюк і син. Проте існує й версія, що назва могла піти від слова «dux», яке з литовської перекладається як «князь».

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь