Деражненська громада
Рівненський район, Рівненська область

Коротка історія села Деражне

Коротка історія населеного пункту:

Село Деражне розташоване на лівому березі річки Горинь. До обласного центру міста Рівне  - 34 км. Дворів – 862, жителів – 2098 чол. Село в певний час називали Деражня, Деражно, Деражне (пол. Derazne).

1274 рік – перша згадка в історичних джерелах, пов’язана з існуванням у селі давнього монастиря. У 1613 році на мапі Томаша Маковського Деражне вже позначено як містечко.

У різний період землями володіли відомі княжі роди: Чарторийські, Острозькі, Корецькі, Заславські та Радзивілли.

У XVII ст. – це одне з чотирьох найголовніших караїмських поселень у Речі Посполитій, разом із Тракаєм, Луцьком і Галичем. На початку ХІХ ст. землевласником Деражного стає Тадеуш Підгороденський. Завдяки йому була відкрита школа у 1803 р., збудований палац та красивий парк за проєктом майстра садово-паркової архітектури Діонісія Міклера.

У 1888 р. Деражне стає власністю Федора Андро – офіцера лейбгвардії гусарського полку. Його син Дмитро Андро підтримав український уряд гетьмана Павла Скоропадського й у 1918 р. був призначений старостою Волинської губернії.

Напередодні Першої світової війни в Деражному проживало 2729 осіб, діяли земська лікарня, аптека, пошта і телеграф, 33 крамниці, налічувалося 2 книгарні.

У 1929 р. село перейшло у власність графа Романа Потоцького, який відбудував палац Підгороденського та створив кінний завод.

З 1940 до 1959 року було центром Деражнянського району.

Вже 28 червня 1941 року, після початку німецько-радянської війни, Деражне було під німецькою владою. У липні 1941 року після прийняття Акту проголошення Української Держави (30 червня) в Деражному поряд із низкою сусідніх містечок за ініціативи місцевого керівництва ОУН(б) відбулося проголошення державності України. 

У 1943 році село було спалене двічі. Перший раз окремі хати за списками, підготовленими зрадниками, за тиждень до Великодня. Другий раз на Вознесіння. Тоді було спалено весь населений пункт і церкву. Німецька окупація тривала до 30 січня 1944 року, після чого контроль перейшов до радянської влади.

Походження назви села Деражне

Назва села Деражне походить від слова “деражня” – “місце первинної обробки деревини”

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь