Флешбеки....Як з ними впоратись?
Один з найважчих симптомів ПТСРу — флешбеки. Вони виникають спонтанно, ніколи не відомо, що саме їх може спровокувати і часто ні сама людина, яка страждає від ПТСР, ні люди, які поруч, не знають, що в цій ситуації робити та як допомогти.
Хоч флешбеки і є симптомом ПТСР, але можуть виникати і без нього. Якщо у вас виникли флешбеки, читайте наші поради і не ставте самостійно діагнози, а звертайтесь до спеціалістів.
Флешбеки — це різновид інтрузивного спогаду, тобто такого, що виникає раптово. І відрізняється від звичайного спогаду інтенсивністю і реалістичністю проживання. Ніби людина знову повертається в травмуючі події.
Вони можуть з’являтись в різних станах, як в спокійному стані, так і під впливом емоцій. Можуть виникати в результаті дії тригерів чи без них. Можуть мати різну інтенсивність. Одні — спокійніше, ніби перегляд фільму на екрані, інші ж — з повною включеністю в ситуацію.
Але завжди, незалежно від інтенсивності, є відчуття повної реалістичності проживання ситуації. Мозок і тіло взагалі не сприймають її як просто спогад. Всі фізіологічні реакції в моменти флешбеків такі, ніби ситуація реальна — тремтіння, ускладнене дихання, потовиділення.
Як допомогти собі в моменти флешбеків
Дозволити собі думку, що зараз ви в безпеці. "Цього зараз насправді не відбувається. Я в безпеці, вдома/на роботі/іду в магазин тощо"
Сконцентруйте увагу на диханні. З якою силою, швидкістю, як глибоко вдихаєте
Заземлення. Озирніться навколо, порахуйте предмети, що вас оточують, прислухайтесь, які звуки ви чуєте, чи відчуваєте запахи.
Якщо ж у людини поряд з вами є флешбеки, ви можете допомогти їй впоратись із цим
Проговоріть вголос, де ви знаходитесь і що зараз відбувається. "Ми вдома. Поряд твої друзі. Ти в безпеці"
Акцентуйте увагу на диханні. "Дихай повільно. Пробуй дихати глибше. Я з тобою". Дихайте разом з людиною, озвучуючи кожен видих і вдих.
Зверніть увагу людини на оточуючий світ. Ставте прості питання, про те, що є навколо: "Де стоїть крісло? Чуєш як проїхав автомобіль? Відчуваєш запах кави".
В таких ситуаціях важливо не впадати в паніку і зберігати свій спокій та рівновагу. Тільки так ви зможете допомогти людині, яка проживає флешбеки.