Пам"яті нашого земляка Н.А. Хасевича

Дата: 03.03.2023 14:56

Фото без опису «Я хочу, щоб світ знав, що визвольна боротьба триває, що українці б'ються», — Ніл Хасевич.

4 березня минає 71-а річниця з дня смерті талановитого художника-графіка та борця за незалежність України Ніла Хасевича.

Учні 7 класу відвідали шкільну бібліотеку, де Валентина Анатоліївна Самчук розповіла про долю Ніла Хасевича. Познайомила учнів з роботами митця, а також нагадала про те, що український бойовий дух незгасимий навіть впродовж століть.

Світла пам'ять Герою і всім тим, хто поліг за нашу свободу в боротьбі з російським окупантом!

4 березня 1952 року на Рівненщині було вбито головного художника Української повстанської армії Ніла Хасевича.

Художник-графік який сформував візуальний образ УПА, був без однієї ноги, але майже десять років провів в бункрах (криївках) по лісах та в льохах викопаних під хатами співчуваючих селян.

. НІл Хасевич спочатку закінчив “Клеванське духовне училище".

. Коли юнаку було 14 років, він втратив ногу і як виздоровів то вступив у Вищо-початкову школу в Рівному, яку закінчив у 1925 році. Паралельно навчався живопису у місцевого художника та іконописця Василя Леня, майстерня якого знаходилася на сучасній вулиці Парковій (вхід до парку ім. Шевченка)

. 1926 році Ніл розпочав навчання в академії прикладних мистецтв у Варшаві

. В 1931 р. його живописне полотно "Прання" відзначили премією Ватикану

. З початком німецької окупації Хасевич розпочинає роботу художником в газеті «Волинь», яка редагувалася Уласом Самчуком. Для цієї газети він виготовив заголовну заставку, та працював над оформленням перших її видань. Редакція газети знаходилася неподалік сучасного парку ім. Т.Шевченка - на розі сучасних вулиць Чорновола та Драгоманова.

. З початку 1943 року Хасевич переходить у підпілля і починає працювати в лісових криївках

. У 1951 р. оригінальні роботи Хасевича потрапили до делегатів Генеральної асамблеї ООН

. У Рівненському обласному управлінні МДБ створили спеціальну оперативну групу, яку очолив капітан держбезпеки Борис Стекляр. Вже 4 березня 1952 року криївку, в якій переховувався Ніл Хасевич та ще двоє його охоронців, оточили емгебісти. Під час затримання художник загинув. Йому було 47 років.

Ніл Хасевич не міг воювати зброєю, тому воював олівцем та різцем по дереву.

Образ Ніла Хасевича в 3D форматі відтворив Дмитро Крахмалюк Dima Krakhmaliuk