Деражненська громада
Рівненський район, Рівненська область

Порядок виїзду дитини за кордон

Дата: 16.06.2021 16:39
Кількість переглядів: 665

Конституцією України гарантується кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, свобода пересування, вільний вибір місця проживанФото без описуня, право вільно залишати територію України. Проте існують певні особливості щодо виїзду за кордон дітей.

Відповідно до статті 313 Цивільного кодексу України особа, яка досягла 16 років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України. Тобто в даному випадку дозволу другого з батьків не потрібно.

Однак якщо дитина не досягла 16 років, то вона має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними, крім випадків, передбачених законом.

Правилами перетинання державного кордону громадянами України також передбачено, що виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, здійснюється в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою.

Якщо  другий  з  батьків відсутній у пункті пропуску за кордон, то необхідна його нотаріально  посвідчена  згода, із зазначенням у ній  держави  прямування  та  відповідного  часового проміжку   перебування  у  цій  державі.

Для оформлення нотаріальної згоди одному з батьків, а у випадку виїзду дитини за кордон до 16 років з уповноваженою особою - обом батькам, необхідно звернутися до нотаріуса із відповідною заявою, надавши оригінали паспортів, реєстраційних номерів облікових карток платників податків та свідоцтва про народження дитини.

Якщо ж другий з батьків перебуває за межами України, то для оформлення такої згоди необхідно звернутися до дипломатичного представництва або консульської установи України або нотаріуса (з подальшою легалізацією або засвідченням апостилем, а також без будь якого додаткового засвідчення у випадках, передбачених міжнародним договором України).    

Нотаріально посвідчена згода не потрібна:

1) якщо другий  з   батьків   є   іноземцем   або   особою   без громадянства,  що  підтверджується  записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску;

2) якщо  у  паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким   перетинає   державний  кордон  громадянин,  який  не  досяг 16-річного  віку, є запис про вибуття на постійне місце проживання за  межі  України  чи  відмітка  про  взяття на консульський  облік  у  дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном;

3) у разі пред'явлення наступних документів або їх нотаріально засвідчених копій: свідоцтва про смерть другого з батьків; рішення суду про  позбавлення  батьківських  прав  другого  з батьків; рішення суду   про   визнання   другого  з  батьків  безвісно
відсутнім; рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним; рішення суду  про  надання  дозволу  на   виїзд   з   України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків; довідки про народження дитини,  виданої  відділом  реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно  до  частини  першої  статті  135  Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері); довідки  про  наявність  заборгованості  із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці,  виданої  органом  державної  виконавчої служби або приватним виконавцем; свідоцтва   про   народження  дитини,  виданого  компетентним органом  іноземної  держави,  що  не містить відомостей про батька
дитини,  легалізованого  або  засвідченого  апостилем, а також без будь-якого   додаткового   засвідчення  у  випадках,  передбачених міжнародним  договором  України. 

         Якщо метою виїзду за кордон дитини до 16 років  є лікування, відпочинок, участь у спортивних змаганнях, конкурсах, олімпіадах тощо, у тому числі у складі організованої групи дітей, згода другого з батьків не потрібна при наявності документів:

1) на строк до одного місяця - під час пред’явлення рішення суду або органу опіки та піклування або їх копій, засвідчених нотаріально чи органом, який їх видав, у якому визначено (підтверджено) місце проживання дитини з одним із батьків, який має намір виїзду з дитиною або який уповноважив на це нотаріально посвідченою згодою інших осіб;

2) на строк до одного місяця та більше дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, під час пред’явлення таких документів або їх копій, засвідчених нотаріально чи органом, який їх видав: довідки, виданої органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем, про наявність заборгованості із сплати аліментів (у разі коли сукупний розмір заборгованості перевищує суму відповідних платежів за три місяці); документа, виданого лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу, в порядку та за формою, встановленою Міністерством охорони здоров'я України (у разі коли сума заборгованості по аліментах становить понад три місяці, але не більше чотирьох місяців).

У разі виникнення додаткових запитань та необхідності більш детальних роз'яснень законодавства, Ви маєте можливість зателефонувати за номером телефона (03657) 2-11-13 з понеділка по п'ятницю з 9.00 год. до 18.00 год. або звернутися особисто у вищевказані дні та години до відділу «Костопільське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: вул. Сарненська, 24А, м. Костопіль, Рівненська обл.

Також, Ви маєте змогу отримати правову консультацію, звернувшись до Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за безкоштовним номером телефона  0800 213 103 або інформаційно-довідкової системи консультацій за посиланням: https://wiki.legalaid.gov.ua


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь